קטגוריות
בלוג מקצועי

מסלולי אופניים

רכיבה באופניים? אחד הבילויים החווייתיים והמאתגרים ביותר. היכן ניתן לרכוב? לאילו יעדים ניתן להגיע ברכיבה באופניים? אילו אזורים בארץ מציעים מסלולים ייחודיים וייעודיים לרוכבים? כן, חשוב לדעת שיש לא מעט אפשרויות ויעדים שמתאימים לרוכבי אופניים חובבנים ומקצוענים. אז אם אתם מתכננים לצאת לרכיבה, אם אתם רוצים להתארגן בקבוצה למסלול אופניים מאתגר – כדאי להכיר את האופציות ואת המסלולים הקיימים, להצטייד בכל מה שצריך, ופשוט לצאת לדרך.

מסלולי אופניים הם אטרקציה מהנה ומאתגרת שמפגישה אותנו עם הטבע כפי שהוא, מאפשרת לנו להתנתק, ולו לזמן קצר, מהעומס, מהלחץ ומהנופים האורבניים שכוללים כבישים, רכבים וצפירות. ולפגוש מקרוב את העצים ואת הפרחים, את השמים ואת הנופים. אז אכן הגיע הזמן לתכנן את מסלול האופניים הבא שלכם! מסע ספורטיבי ומענג שמזרים לכם בגוף אדרנלין!

איך בוחרים מסלולי אופניים?

לפני הכול חשוב מאוד לדעת שאת מסלול האופניים אותו אתם בוחרים יש לבחור בשימת לב, זאת כדי שהמסלול יהיה מתאים. מתאים למה? ההתאמה צריכה להיות מכמה בחינות. ראשית התאמה לרוכבים ולכלי הרכיבה שברשותם. יש מסלולים אתגריים ומפרכים שמצריכים מיומנות רבה ואופני שטח מעולים, מסלולים אחרים יהיו קלים ולא ידרשו יכולות רכיבה מיוחדות. מסלולים כאלו יכולים להתאים גם לרוכבים מתחילים ואפילו לילדים. בנוסף חשוב להתאים את המסלול לעונת השנה.

יש מסלולים מדבריים מדהימים, אך בימים החמים של הקיץ הבילוי שם רחוק מלהיות מדהים… הרכיבה עשויה להיות מסוכנת. כמו כן חשוב לבחור את החלק ביממה בו תצאו לדרך. זאת כדי שתיהנו מאור יום, במיוחד באזורים בלתי מיושבים בהם אין תאורה, ולעומת זאת שלא תחשפו לחום קיצוני בשעות הצהריים.

מהו אורך מומלץ של מסלולי אופניים?

ניתן למצוא מסלולים לרכיבה באופניים באורכים שונים. שימו לב שככל שהמסלול ארוך יותר הוא מאתגר ונחשב יותר, אך לא תמיד אתם מתכוונים למסלול כזה. לא פעם המסלול הרצוי הוא קצר וסולידי יחסית, ואתם עומדים לצלוח אותו ללא מאמץ מיוחד ולסיים אותו בסיפוק לאחר פרק זמן לא ארוך.

אמנם יש אופציה לבחור במסלולי אופניים בהם ניתן לבנות את המסלול הרצוי בשעת מעשה, ולהחליט איזה אורך מסלול אתם רוכבים. האם מסלול חלקי או מלא, האם אתם בוחרים לחפור את האזור לאורכו ולרוחבו, או לבקר רק בחלק ממנו. מסלולים גמישים בהחלט יאפשרו לכם לתמרן במהלך המסע, ולהתאים את המסע שלכם לנתונים שאתם רואים בשטח. התעייפתם? קצרו. רוצים אתגר ואקסטרים? בחרו בארוך ובמאתגר יותר.

אלו מסלולי אופניים מומלצים?

 • גן לאומי צבעי – מכתש רמון

מדובר במסלול מוצלח במיוחד שמתאים למתחילים, המסלול חולף בין היתר בגן הלאומי, כמו כן תפגשו במהלך הרכיבה נופים מדבריים וכמובן, את מכתש רמון. יש מי שיגדיר את הרכיבה במסלול כביקור במוזיאון גיאולוגי. זאת בגלל הנופים הייחודיים והצבעים שלא תראו באזורים אחרים בארץ.

במקום קיים מסלול בסיסי וקצר למדי שיתאים גם למשפחות, ניתן לבחור במסלול מוארך וגם לבקר בחניון הלילה חאן בארות. יש מי שיבחר גם ליהנות בחניון מקמפינג באווירה מדברית. חשוב לציין כי המסלול אינו מתאים לרכיבה בימים חמים במיוחד. מומלץ להימנע משהייה באזור כשהשמש קופחת מעל הראש.

 • נחל אלכסנדר

מסלול נעים וקליל יחסית באזור השרון, מתאים לכל בני המשפחה. במהלך הרכיבה במסלול זה ניתן לעצור בנקודות עניין מגוונות כמו חורבת סמארה, גשר הצבים וכן באזור שפך הנחל לים. מסלול נחל אלכסנדר נחשב קל ואורכו תשעה ק"מ לכל כיוון. נקודת היציאה והסיום הינם בתחנת הדלק שליד צומת העוגן שבכביש 4.

טיולי אופניים חשמליים הוד השרון
 • נחל הירקון

מסלול רכיבה פופולארי שממוקם באזור המרכז, הוא מאפשר רכיבה בתנאים מישוריים ובחלק מהמסלול יש גם צל. ניתן להתחיל את המסלול בכל נקודה שתרצו ולסיים את המסלול בכל עת. ניתן לצאת לדרך בגן הלאומי ירקון בתל אפק ולנסוע לכיוון מערב אל שפך הירקון שליד נמל תל אביב. המסלול מוגדר בדרגת קושי קלה והמסלול המלא הינו באורך של 27 ק"מ. אך כאמור, ניתן לקצר את המסלול ולבחור איזה חלק מתוכו לבצע.

 • ערד – מצדה

אוהבי מדבר לא ידלגו על מסלול הרכיבה שבין ערד למצדה. היות ומדובר באזור חם ומדברי חובה להתחיל את הרכיבה בשעות הבוקר המוקדמות, ולסיים עוד לפני שהשמש קופחת מעל הראש שלכם ללא רחמים. מסלול זה מוגדר כמסלול ברמת קושי בינונית ואף יותר, אורך של כל מקטע במסלול היא בין עשרה לשנים עשר ק"מ.

 • חווארי אלמוג

מסלול  מדברי נוסף שתחילתו וסיומו בנקודות שליד כביש 1. המסלול הינו מעגלי וניתן להתחיל אותו בצומת אלמוג, בצומת הלידו או במבואה של נחל אוג. מדובר במסלול ברמת קושי בינונית ואורכו כעשרים ואחת ק"מ.

 • עינות תלם – עמק הארזים וגן לאומי

וכעת הגענו למסלול באזור ירושלים. פארק עמק הארזים הינו פארק שנמצא באזור סיבוב מוצא בדרך העולה ירושלימה. מדובר בפארק נרחב שמשתרע על פני כ 15 אלף דונם! בפארק מסלולי רכיבה וגם שבילי הליכה מרובים. במקום תגלו שילוט שיסייע לכם להתמצא במקום ולהגיע ליעדים הרצויים לכם. כמו כן כדאי להגיע לשדה המשחקים שבגן הלאומי עינות תלם. מדובר במסלולים ברמה קלה אך יש בהחלט גם מסלולים מאתגרים יותר. נקודת המוצא והסיום הינם בגן הלאומי והמסלולים עשויים להיות באורכים שונים, החל משלושה ק"מ ובהתאם למסלול שתבחרו. הפארק ענק ומציע מגוון אפשרויות, תוכלו להרכיב את מסלול הרכיבה המתאים לכם לפי הרכב הקבוצה וכן לפי פרק הזמן שעומד לרשותכם.

 • גן לאומי – מגדל צדק

גן לאומי שעבר עבודות פיתוח ושיקום והוא מהווה כיום ריאה ירוקה שמכילה ערכי מורשת וגם ערכי טבע מרובים. במרכב האתר ממוקמת המצודה וסביבה שבילי רכיבה וטיול. המסלול נקרא בשם סובב מגדל צדק, זה מסלול אופניים קצר וקליל שמתאים גם לרוכבים צעירים ומתחילים. אך היות והשביל אינו מוצל ההמלצה היא לצאת ברכיבה השכם בבוקר. מדובר במסלול קל והאורך שלו הוא כארבעה ק"מ. נקודת ההתחלה והסיום של המסלול הם בכניסה לגן הלאומי מגדל צדק.

 • יער בן שמן

יער בן שמן מציע לנו נופים, עצים ושבילים. וניתן לבחור בו אחד מתוך שלושה מסלולים לרכיבה באופניים. מסלולים אלו אמנם מתאימים לכל עונות השנה, אך בימים החמים של הקיץ ההמלצה היא לצאת לרכיבה בשעות המוקדמות של הבוקר. המסלולים נחשבים למישוריים יחסית. היות ותוואי השטח נוח והמסלולים ממוקמים במרכז הוא הפך להיות אתר מרכזי ומבוקש אשר רוכבי אופניים רבים רוכבים בו.

יער בן שמן משתרע על פני שטח נרחב של למעלה משלושים אלף דונם. למקום ניתן להגיע מכביש 1, ממחלף בן שמן ממשיכים שני ק"מ, לאחר מכן פונים ימינה לכניסה ליער וכן לחניה שבמצפה מודיעין.

ביער בן שמן ניתן לבחור בין שלושה מסלולים.

סינגל הרצל – נקרא גם ברוטיה. המסלול מתאים לכל רמת רכיבה והוא מעגלי ומסומן בצבע כחול. במהלך המסלול חוצים נחל ובסיומו מגיעים אל נקודת ההתחלה.

סינגל ענבה – מסלול מאתגר יותר שמתאים לרוכבים בדרגה בינונית. מסלול זה מסומן בצבע אדום וגם הוא מעגלי. המסלול מתחיל באמצע היער והוא ממשיך אל חניון הסוסים, משם עולים לתל גמזו לעבר תצפית. שם ניתן גם לעשות עצריה למנוחה. בהמשך המסלול תגיעו לאתרים ארכיאולוגיים וכן אל נחל ענבה. המסלול כולל טיפוס משמעותי, אך התצפית שבסוף בהחלט מצדיקה את המאמץ.

סינגל חדיד – מסלול נוסף שמתאים לרוכבים בינוניים. מסלול מעגלי והוא מסומן בצבע ירוק. הוא מתחבר לשני הסינגלים האחרים ובהחלט מאתגר את הרוכבים. המסלול מתחיל במבואת מצפה מודיעין והוא מכיל בתוכו עליות מאתגרות וכמובן ירידות ארוכות. במהלך המסלול תצפו בנופים, בעצים ובפריחת פרחי בר עונתיים. בחניון השיזף תוכלו לערוך עצירה לארוחה ומנוחה.

 • יער ביריה – סינגל נחל לימונים

שנצפין? במערב יער ביריה, מערבה לעיר צפת ומעל נחל עמוד ממתינה לכם רצועת יערות שכוללת בין היתר את יער לימונים וכן את יער הבעל שם טוב. באזור קיימת פריחה מדהימה בחורף ובכל עונות השנה האזור שופע בצמחיה ירוקה. ברכיבה ניתן ליהנות מנוף פנורמי של מעיינות, קברי צדיקים והרי הגליל. אזור זה היה משמעותי וייחודי בכל שנות ההיסטוריה. כיום ניתן ליהנות ביער משלוש לולאות משתלבות של מסלולי רכיבה ברמות שונות, מה שמאפשר להרכיב את המסלול הרצוי והמתאים לטיול הנוכחי שלכם.

הרכיבה בסינגל זורמת ונוחה, גם העליות והירידות נהנות משיפוע סביר שמאפשר רכיבה נעימה. אך יחד עם זאת יש חלקים מאתגרים שכוללים טיפוס וכן ירידות מפותלות. ניתן לרכוב בסינגל רק בכיוון אחד שמסומן במקום, והוא נגד כיוון השעון. הסינגל מחולק לשלושה חלקים, מה שמאפשר לצאת בכל מקטע ולחזור לנקודת ההתחלה לשם קיצור המסלול.

 • יער אחיהוד

מסלול נוסף בגליל, בין הגליל העליון לגליל התחתון תמצאו את סינגל יער אחיהוד. באזור עצי חורש רבים והם ילוו את הרוכבים לאורך 21 ק"מ של רכיבה. כמו כן במהלך המסלול רכיבה על צלע ההר ונופים מרהיבים של הר גמל ועמק נחל חילזון. ניתן להשתלב בסינגל ממספר נקודות מוצא. מבואת גילון שבכביש 85, מבואת צומת יאסיף שעל כביש 70 וכן מבואת טל אל שעל כביש 70. חשוב לעקוב אחר הסימון של הטיפות הצהובות שמציג את כיוון הרכיבה.

המסלול מעגלי והוא כולל עליות תלולות וכן ירידות. במסלול מדרגות סלע מאתגרות מאוד! לכן יש להקפיד על מהירות רכיבה שמתאימה לרמת הרכיבה שלכם, כי אתם לא יודעים איפה ממתין לכם העיקול הבא. כאשר אתם רוכבים בקצב שלכם אתם ערוכים לכל הפתעה במסלול, ותצליחו לצלוח את העיקול הבא או את מדרגת האבן הבא בהצלחה. בראש גבעת יסעור תוכלו לעצור למנוחה.

 • יער גברעם

דרומית לאשקלון ממוקם סינגל יער גברעם. העונה המתאימה ביותר לרכיבה במסלול הוא בסוף החורף או בתחילת האביב. בעונות אלו הגבעות מתהדרות בפריחה של כלניות, צבעונים, שיחי רותם וקידה שעירה. לאחר שאתם מגיעים למבואה הראשונה תוכלו לבחור בין שלושה אורכים של מסלולי רכיבה:

המסלול הקצר  – רכיבה קצרה של כשלושה ק"מ מהמבואה מערבה.

המסלול הבינוני – מסלול שמורכב משתי טבעות ביערות שממוקמים מזרחית ודרומית לקיבוץ גברעם, המסלול משתרע על פני כעשרה ק"מ.

המסלול הארוך – מסלול מורחב שמשתרע על פני כעשרים ק"מ.

 • פארק עדולם – ארץ אלף המערות

מסלול שמתפתל בשפלת יהודה, בין שרידי יישובים, גבעות, מערות מסתור וקבורה. למעשה יש באזור כמה סינגלים ברמות רכיבה שונות. חלק מהמסלולים קלים ועשויים להתאים לכל בני המשפחה, וחלקם מאתגרים יותר. המסלולים המעגליים והקלים מתחילים במרכז האופניים – נקודת מוצא. מדובר בסינגל נחל חכליל ובסינגל נחל שוע. לאורך המסלולים ניתן למצוא מספר פינות חמד למנוחה, ישיבה וארוחה.

בשביל עדולם ניתן לבחור מסלול מאתגר שמתאים לדרגת קושי בינונית. השביל אינו מעגלי ויש להיערך עם רכב קצה בסיום המסלול. מסלולים אלו מומלצים בימים נעימים. בעונת הקיץ – רק בשעות הבוקר המוקדמות. האזור אינו מתאים לרכיבה בימים גשומים. המתינו שיחלפו יומיים מוצפים שמש לאחר ימים גשומים כדי שהאדמה הבוצית תספיק להתייבש ותוכלו לרכוב כראוי.

תכננו היטב את יום הרכיבה שלכם

אז כן, כפי שהתרשמתם ארצנו מציעה שפע של מסלולי רכיבה בכל אזורי הארץ, מהגליל והצפון, המשך במרכז, ירושלים וגם בדרום הארץ. וזו רק רשימה קצרה מתוך המבחר הקיים… כל אזור ממתין לנו עם הנופים המאפיינים אותו ועם תוואי השטח הייחודי שלו. בכל עונה נמצא את הצמחים המקומיים ואת האווירה המיוחדת ששוררת במקום הזה.

תוכלו להתארגן למסע רכיבה קל, בינוני או קשה, הכול לפי רמת היכולות שלכם וכן לפי המסע אותו תרצו לצלוח בשלב זה. והכי שוב – הצטיידו בכל מה שחשוב לרכיבה בטוחה, נוחה ונעימה. הצטיידו בארוחות מספקות לפי משך זמן הנסיעה, במי שתיה בכמות מספקת ובכל מה שאתם עשויים להצטרך בדרך. וודאו גם שיש לכם מפות עדכניות ומוסמכות של האזור.

מסלולי אופניים מאורגנים? רק עם הטובים ביותר

שוקלים לצאת כקבוצה למסלול אופניים? מעוניינים ליהנות מזוגות אופניים מקצועיים וממונעים ומהדרכה מקצועית? אכן, יש מסלולים מיוחדים שכדאי מאוד להגיע אליהם בליווי של מדריכים שמכירים את השטח היטב. הם יוכלו להכיר בפניכם פינות מיוחדות ונופים מופלאים, לתת לכם הסברים מרתקים ולאפשר לכם לטעום מיופייה של ארצנו. בעזרת הפקה מקצועית של מסלולי אופניים תוכלו לצאת ברוגע למסע, בידיעה שיש גורם מקצועי שלוקח אחריות על כל נושא הציוד, המפות והמסלול. ואתם מוזמנים ליהנות בלב שקט.

אנחנו בחברת Adir bikes מזמינים אתכם להכיר את מיטב אנשי המקצוע וליהנות מהציוד המקצועי שיש לנו להציע לכם. אתנו ניתן לתכנן מסלולי אופניים מקצועיים ובטוחים לקבוצות, למשפחות ולימי גיבוש. המסלול יתוכנן באופן יסודי, ילווה באנשי מקצוע מתאימים ואנו נוכל להעניק לכם גם מענה בנושאי ארוחות בשטח ועוד. אז צרו עמנו קשר במספר 077.8041212

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *